Čo je to?

Väčšinou sa športová fotografia zaraďuje medzi reportážnu fotografiu, niekedy však ako samostatná kategória. Okrem dobrého fotografického vybavenia si športová fotografia vyžaduje skúsených, vždy pripravených fotografov dokonale ovládajúcich svoju techniku. Kým pri portrétoch, krajinkách alebo produktovej fotografii máte čas na prípravu fotenia aj celé hodiny, v športovej fotografii to nie sú ani sekundy, ale zlomky sekúnd. V tejto krátkej chvíli musí fotograf objekt zamerať, zaostriť, skomponovať, zhodnotiť svetlo a cvakať. Pri tom ešte musí predvídať pohyb objektu, resp. vývoj hry. A samozrejme pri niektorých športoch aj myslieť na svoju bezpečnosť – futbal, hokej, motoristické športy a pod.

Športovú fotografiu môžeme ešte rozdeliť na halovú (hokej, basketbal, volejbal, halová atletika, halové motokáry a pod.) a exteriérovú (futbal, dostihy, motoristické športy, cyklistika a pod.).

S čím na to?

Viete ako spoznáte športového fotografa v predajni? Kým Vy si pol hodinu obzeráte setový objektív a rozmýšľate, či sa Vám ho oplatí kúpiť, športový fotograf vpadne do predajne, ukáže na 400mm f/2,8 a povie beriem ho a až pri pokladni sa spýta, koľko platí. Áno, vybavenie športových fotografov sa pohybuje v desiatkach tisícov Eur, pričom ich vybavenie je väčšinou drahšie ako auto, na ktorom jazdia. Nezúfajte však, šport sa dá fotiť aj lacnejšími fotoaparátmi a objektívmi. Zabudnite ale na kompakty a ultrazoomy. Techniku fotenia a triky si popíšeme neskôr.

Fotoaparát

Ak sa chcete venovať športovej fotografii, sú pre ňu vhodné fotoaparáty, ktoré majú sekvenčné snímanie (udáva sa v počtoch záberov za sekundu), rýchlosť a presnosť zaostrovania, čo najmenší šum pri vysokom nastavení ISO (pri halových športoch rátajte s ISO 1600, 3200 a vyššie). Pri veľmi akčných športoch na veľkosti záleží. Myslím tým samozrejme veľkosť vyrovnávacej pamäti, ktorá Vám určuje, koľko záberov v rade za sebou môžete urobiť.

Nikon D4

Nikon D4 – špička aj pre športovú fotografiu. Má 16,6 megapixelov, formát FX, až 11 obrázkov za sekundu, ISO 204800, 51 zaostrovacích bodov. Dokáže kontinuálne, napr. pri jpg large, urobiť až 170 obrázkov.

Canon EOS-1D X

Canon EOS-1D X – špička aj pre športovú fotografiu. Má 18,1 megapixelov, formát FX, až 14 obrázkov za sekundu, ISO 204800, 61 zaostrovaích bodov. Dokáže kontinuálne, napr. pri jpg large, urobiť až 180 obrázkov.

Ďalšie fotoaparáty vhodné na športovú fotografiu (ak tu ten svoj nevidíte, neznamená to, že je na športovú fotografiu nevhodný):

Nikon D300s

Nikon D300s

Canon 5D Mark III

Canon 5D Mark III

Nikon D600

Nikon D600

Canon EOS 7D

Canon EOS 7D

Nikon D7100

Nikon D7100

Canon EOS 70D

Canon EOS 70D

Objektív

Aj keď podnadpis je v jednotnom čísle, len s jedným objektívom nerátajte. Univerzálnym športovým objektívom je 70-200mm f/2,8. Vo všeobecnosti platí: kupujte objektívy čo najsvetelnejšie s konštantnou svetelnosťou, na ktoré máte. Do objektívu sa oplatí investovať, pretože dokážu prežiť aj dve tri generácie fotoaparátov. Objektív by mal disponovať rýchlym ostrením a stabilizáciou. Tiež môžete používať aj telekonvertory, ktoré sú lacnejšou náhradou pre predĺženie ohniskovej vzdialenosti svetelných objektívov. Upozorňujem však, že f/4 považujem za hranicu pre halovú športovú fotografiu. Okrem teda spomenutého objektívu odporúčam ešte niečo širokouhlé napr. 24-70mm, rybie oko a pre športy ako je futbal, dostihy alebo motoristický šport aj objektív 300mm resp. 400mm. Ak by ste sa chceli športovej fotografii venovať vážne, zabudnite na vymieňanie objektívov a buďte pripravený s dvoma fotoaparátmi.

Objektívy pre športovú fotografiu (prosím Canonistov o ospravedlnenie, že tu nie sú uvádzané Canon objektívy, ale portfólio oboch výrobcov je veľmi podobné, preto ich neuvádzam):

AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II

AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II – Najzákladnejší športový objektív

AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED

AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED – Širokouhlý objektív pre skupinky hráčov napr. ragby, americký futbal a pod. ako aj na zachytenie celého štadióna.

AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED

AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED – Základný zoom pre použitie napr. na striedačkách, alebo ak ste blízko hráčov pri hre.

AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G

AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G – Veľmi vhodný na striedačky hráčov hokeja, kde je veľmi málo svetla.

 AF Fisheye-Nikkor 16mm f/2.8D

AF Fisheye-Nikkor 16mm f/2.8D – Rybie oko. Dajú sa s ním vytvoriť zaujímavé snímky, len s ním treba vedieť fotiť.

AF-S NIKKOR 200-400mm f/4G ED VR II

AF-S NIKKOR 200-400mm f/4G ED VR II – Výborný objektív na futbal, motoristický šport, dostihy atď., kde nemáte možnosť byť blízko fotografovaných objektov.

AF-S Teleconverter TC-14E II

AF-S Teleconverter TC-14E II – Telekonvertor na predĺženie ohniskovej vzdialenosti. Pokiaľ máte svetelné objektívy, nebojte sa použiť aj TC-17E II.

AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR

AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR – Delo určené na detailné zábery hráčov a fotenie vzdialených objektov.

 

Ostatné pomôcky

Pri halovej športovej fotografii zabudnite na všetko ostatné. Blesk je takmer všade z logických dôvodov zakázaný, statív rovnako a monopod sa dá občas použiť. Taktiež nepoužívajte filtre (okrem UV), tie Vám len zbytočne pohltia časť svetla. V exteriéri je to o niečo lepšie, monopod môžete používať, statív obmedzene podľa športu, ale aj tu by som na blesk veľmi nepomýšľal. S filtrami opatrne, aby ste si nimi neodobrali veľa svetla a nespomalila sa Vám rýchlosť ostrenia.

Nabudúce…

V druhej časti si povieme niečo o nastavení fotoaparátu, stabilizácii a zaostrovaní.

Športová fotografia – 2. časť

Športová fotografia – 3. časť

Športová fotografia – 4. časť

Pin It on Pinterest