V predchádzajúcich častiach sme si povedali čím sa vyzbrojiť, ako si nastaviť fotoaparát a ako zaostrovať. V dnešnej časti si povieme o tom, ako sa pripraviť na akciu a ako fotiť niektoré športy.

Príprava

Tak ako pri každej fotografii, aj pri športovej je dôležitá príprava. Na rozdiel od ostatných však presne neviete, čo sa Vám vo fotoaparáte podarí zachytiť, aké akcie sa udejú, kde sa Vám podarí dostať, ako Vám bude priať počasie (po skúsenostiach už meteorológom neverím J). Jediné, čo môžete sami ovplyvniť, je Vaša vlastná príprava. Každé nezvládnutie vlastnej techniky, samotnej hry a techniky fotenia sa Vám vypomstí.

Predpríprava

Samotnú predprípravu môžete začať aj celé týždne dopredu. Hlavne ak idete fotiť šport, ktorý dobre nepoznáte, naštudujte si jeho pravidlá. Výhodou je aj poznať hráčov a ich hru. To Vám hlavne pomôže pri kolektívnych športoch, keď nebudete musieť celý čas držať v ruke fotoaparát prilepený na oku, ale poznaním samotnej hry a jednotlivých hráčov môžete predpovedať dobré zábery.

Ale poďme teraz konkrétnejšie na predprípravu deň pred fotením:

–          Pripravte si fotobatoh, alebo fotobrašňu, podľa toho, aký šport idete fotiť. Pokiaľ budete mať jedno dve stanoviská, je výhodnejšia fotobrašňa. Ak budete musieť veľa chodiť, určite sa viac hodí fotobatoh.

–          Skontrolujte si batérie vo fotoaparáte. Kvôli Vám nikto nepreruší hru na hodinku dve, kým si nabijete batérie.

–          Vymažte si, prípadne preformátujte pamäťové karty.

–          Prekontrolujte si kontakty vo fotoaparáte a na objektívoch. Ich znečistenie Vám môže spomaliť zaostrovanie, ale aj úplne znemožniť fotografovanie.

–          Vyčistite si objektívy, aby ste pri postprocese mali čo najmenej práce s odstraňovaním škvŕn.

–          Vyskúšajte funknosť fotoaparátu.

–          Do fotobatohu, alebo fotobrašni si nezabudnite pribaliť pomôcky, o ktorých sme si hovorili v 1. a 2. časti.

Predpríprava v deň fotenia:

–          Zvoľte si vhodné oblečenie a obuv.

–          U organizátora by ste mali mať zistené, či nebudete musieť mať nejaké špeciálne označenie, napr. reflexná vesta – týka sa hlavne motoristického športu.

–          V lete nezabudnite na vodu, v zime na čaj. Do čaju radšej nedávajte rum, lebo na lyžiarskom svahu sa Vám môžu zdať fotky ostré, avšak keď ich otvoríte v PC za triezva, môžu byť rozmazané.

Príprava na mieste

–          Na akciu príďte v dostatočnom predstihu, aby ste si mohli pripraviť techniku.

–          Vyhliadnite si miesta, odkiaľ budete fotografovať.

–          Pomocou expozimetra si zmerajte expozíciu, t.j. clonu, čas a ISO. Ak nevlastníte expozimeter, odfoťte si niekoho portrétik, alebo reklamu a pomocou náhľadu vo fotoaparáte, histogramu a prepalov zvoľte správnu expozíciu.

–          Colorimetrom si zmerajte farbu svetla a nastavte ju vo fotoaparáte. Ak ho nemáte, použite šedú tabuľku a využite vlastné nastavenie bielej vo fotoaparáte na základe snímky. Ak by Váš fotoaparát nemal možnosť nastavenia vlastnej bielej, majte aspoň odfotenú šedú tabuľku a v postprocese ju využite na doladenie bielej. A ak pri sebe nemáte ani šedú tabuľku, využite neutrálne sfarbené plochy. Ak fotíte vonku, nezabudnite, že farba svetla sa počas dňa mení, takže aj nastavenie bielej je počas dňa treba meniť.

–          Ak máte aj farebnú tabuľku, odfoťte si aj tú, aby ste si v postprocese mohli vytvoriť profil fotoaparátu a zreálniť farby. Pozor, každá kombinácia fotoaparátu a iného objektívu potrebuje vytvoriť svoj vlastný profil.

–          Ešte raz skontrolujte funkčnosť fotoaparátu, objektívov a ich čistotu.

Ako fotografovať šport?

Ak začínate so športovou fotografiou, odporúčam začať niektorým exteriérovým športom. Máte tu viac miesta na pohyb, viac možností si vybrať stanovište, môžete využívať kratšie časy (kým zvládnete painning) a nižšie ISO (výhoda pre fotoaparáty, ktoré sú pri vyššom ISO zašumené). Predpokladám, že tu netreba menovať športy, ktoré sa hrajú vonku pod holým nebom.

A čo konkrétne fotografovať? Športovú fotografiu môžete poňať ako reportáž, t.j. chronologicky zachytiť dej, alebo ako samostatné, či dokonca umelecké fotografie. To záleží len na Vás. Zachytávajte celky, ale zamerajte sa aj na detaily. Nezabúdajte aj na fanúšikov a emócie spojené či už s výhrami, ale aj prehrami. Na snímkach majte to, čo daný šport reprezentuje. Stojaci športovec pri futbale asi nebude výhrou. Futbal prezentuje hráč, protihráč a lopta. Majte teda zachytenú aspoň kombináciu dvoch týchto vecí.

A asi to najdôležitejšie pravidlo. Športovcom nikdy nezavadzajte. Nesmiete od nich počuť žiadne: „S dovolením. Pardon, dovolíte.“ a pod. To nehovorím pre to, že by mali maniere celebrít, ale na podanie výborných výsledkov musia byť sústredení a obchádzanie fotografov im k tomu nepomôže.

Ako fotografovať dostihy?

Nebudem sa tu zaoberať pravidlami športu, pretože to by ste mali mať zvládnuté už z predprípravy. A nebudú to konské dostihy, ale dynamickejšie a na fotenie náročnejšie chrtie dostihy a coursing. Kde môžete stáť a kade sa môžete pohybovať Vám povedia organizátori. Nemajte na sebe biele veci ako tričká, šiltovky a pod., aby si Vás pes nepomýlil s ťahanou návnadou.

Fotografi na MSR v dostihoch

Na minuloročných Majstrovstvách Slovenska v coursingu sa zúčastnilo viacero členov ePhoto portálu (200mm, ISO 100, 1/60s, f/5.6)

Pri chrtích dostihoch si vystačíte vo väčšine prípadov s ohniskom 70-200mm. Tie sa behajú na ovále, ktorý má buď trávnatý, alebo pieskový povrch. Najzaujímavejšie zábery sú pri štarte z uzavretých boxov, pri vybiehaní zo zákrut a samozrejme v cieľovej rovinke. Pri najrýchlejších psoch sa rýchlosť pohybuje okolo 60km/hod (whippet) a 70km/hod (greyhound). Rýchlosť sériového snímania odporúčam 3-5 snímok/sec.

Medzinárodné majstrovstvá Rakúska v dostihoch

Štart z boxov. Medzinárodné majstrovstvá Rakúska – Marchegg. (200mm, ISO 200, 1/1250s, f/5.6)

MSR v dostihoch

Dostihové majstrovstvá Slovenska – Rábapatonna, Maďarsko. (340mm, ISO 200, 1/800s, f/8)

MSR v dostihoch - dážď

Dostihové majstrovstvá Slovenska – Rábapatonna, Maďarsko. Začalo husto pršať a ISO muselo ísť nahor. (340mm, ISO 4000, 1/1000s, f/8)

Pri coursingu na štarte a v cieli Vám opäť bude postačovať ohnisko 70-200mm, avšak pri tomto terénnom závode, ak budete chcieť fotiť aj celý priebeh coursingu, budete musieť siahnuť až na ohnisko 400mm. Majte preto so sebou aspoň telekonvertor. Najzaujímavejšie zábery sú pri tzv. killovaní návnady.

MSR v coursingu

Majstrovstvá Slovenska v coursingu. Po dobehu si psy vysvetľujú, kto bol prvý pri návnade. (120mm, ISO 200, 1/1200s, f/5.6)

Diváčka na MSR v coursingu

Aj takto môžete prezentovať divákov. Táto sučka so záujmom sledovala coursing z tribúny. (70mm, ISO 200, 1/80s, f/4.5)

Čas si nastavte na cca 1/500s. Ak budete chcieť mať zamrznuté zábery, nastavte si časy pod 1/800s, ak sa budete chcieť realizovať painningom, čas predĺžte nad 1/250s. Pri dlhších ohniskách objektívov si môžete dovoliť ísť s clonou na f/5,6 aj f/8, kde majú svetelné objektívy najlepšie optické vlastnosti. Foťte z úrovne výšky psa. Z nadhľadu psy nie sú vôbec zaujímaví. Pri najmenšom chrťom plemene (taliansky chrtík) si budete musieť ľahnúť.

Ako fotografovať halový karting?

Halový karting je motoristický šport na motokárach, ktorý sa jazdí v halách. Je to rozvíjajúci sa šport, ktorý je na vzostupe aj u nás a tento rok sa organizujú aj historicky prvé Majstrovstvá Slovenska v halových motokárach. Pravidlá tu opäť nebudem rozpisovať.

Na rozdiel od exteriérových športov sa pripravte na menej svetla a tým pádom aj na dlhšie časy a nižšie clonové čísla. Ak tu budete chcieť zachytiť idúcu motokáru, bez panningu sa už nezaobídete. Pri večernom jazdení za umelého osvetlenia rátajte približne s ISO 1600, clonou f/2,8 a časom 1/125s. Vzhľadom k tomu, že k jazdcom ste relatívne blízko, postačuje tu objektív 24-70mm. Ak však chcete zachytiť detaily, alebo vzdialenejší dej, pribaľte si aj 70-200mm. Ak by ste chceli ísť na kratšie časy, zvládnete fotenie tohto športu aj vysoko svetelnými pevnými ohniskami. Počas dňa je to výrazne lepšie, avšak problém je zase s nerovnomerným osvetlením.

Halový karting

Majstrovstvá Slovenska v halovom kartingu – panning. (50mm, ISO 3200, 1/125s, f/2.8)

Netradičný pohľad

Hľadajte aj netradičné pohľady. Séria Indoor Kart Cup. (50mm, ISO 3200, 1/100s, f/2.8)

Pózovanie

Väčšina jazdcov sú “exhibicionisti”, takže Vám radi zapózujú. Indoor Kart Cup. (24mm, ISO 3200, 1/100s, f/2.8)

Pri halovom kartingu si musíte hlavne dávať pozor na bezpečnosť a držať sa striktne inštrukcií usporiadateľa. V halách sú časti, odkiaľ môžete bez problémov fotiť idúce motokáry spoza bariér zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov. Stále však majte na pamäti bezpečnosť, bezpečnosť a ešte raz bezpečnosť. Emócie sú tu niekedy vyšponované, tak je dobré sa aj na ne zamerať. A to či už medzi jazdcami, alebo povzbudzujúcimi fanúšikmi.

Emócie

Emócie sú prítomné na každom športovom podujatí. Indoor Kart Cup. (110mm, ISO 3200, 1/100s, f/2.8)

Emócie

Indoor Kart Cup. (200mm, ISO 2500, 1/80s, f/2.8)

Aj tu platí, že treba fotiť z úrovne jazdcov. Fotenie z vrchu skôr pripomína kreslenú hádanku: Čo je to “-o-“? Vietnamec na bicykli.

Ako fotografovať hokej?

Hokej pravdepodobne patrí medzi tie najnáročnejšie športy na fotenie. Okrem problémov, s ktorými sú spojené aj ostatné halové športy, sú tu ešte aj prekážky v podobe plexiskiel. Tie nebývajú dobre vyčistené, sú na nich sliny, pot, šmuhy od puku a pod. Okrem toho znižujú kontrast, farebnosť a svetlo. Niekedy na zimných štadiónoch boli v mantineloch urobené otvory pre fotografov. Žiaľ tým, že sa hokej hrá rýchlejšie a agresívnejšie, z bezpečnostných dôvodov ich už takmer nenájdete. Majte to preto na pamäti. Najvýhodnejšou pozíciou je stáť medzi striedačkami. Máte rovnaký pohľad na obe strany, máte v blízkosti hráčov. Celý zápas však fotiť z jedného miesta by bolo nudné, preto je treba využiť aj fotenie cez plexisklá, alebo z nadhľadu z tribún. Pokiaľ však budete fotiť z tribúny, s menším ohniskom ako 300mm nerátajte.

Tváre

Snažte sa zachytiť výrazy v tvárach. (280mm, ISO 2500, 1/400s, f/4)

Plexisklo

Zmena farby, kontrastu a svetelnosti, ak ste za plexisklom. (280mm, ISO 3200, 1/400s, f/4)

Gól

Ak si počkáte na správny okamih so zaostrenným brankárom, dočkáte sa. (250mm, ISO 4000, 1/400s, f/4)

Pokiaľ ste medzi striedačkami, alebo fotíte cez plexisklá, dá sa takéto fotenie zvládnuť 70-200mm objektívom. Za plexisklami foťte čo najkolmejšie na plexisklá, inak Vám hrozia odlesky a problém so zaostrovaním objektov. Používam aj telekonvertor 1,4x, čím sa dostanem na maximálne ohnisko 280mm. Skúšal som aj telekonvertor 1,7x, ale tam už bolo cítiť spomalenie zaostrovania, čo pri rýchlom športe nie je žiadúce. Pre zachytenie hráčov na lavičke je vhodný svetelný 50mm objektív. Rátajte s približným nastavením ISO 1600, f/2,8 a časom 1/400s.

Radosť

A samozrejme emócie – radosť. (280mm, ISO 3200, 1/400s, f/4)

Sklamanie

Sklamanie. (280mm, ISO 2500, 1/400s, f/4)

Bitka

Rivalita, ktorá prerastá až do agresie. (116mm, ISO 4000, 1/400s, f/4)

Nabudúce…

V záverečnej časti si ešte povieme niečo o kompozícii, postprocese a ako „vylepšiť“ športové fotografie.

Športová fotografia – 1. časť

Športová fotografia – 2. časť

Športová fotografia – 4. časť

Pin It on Pinterest