Ivan Hlinka Memorial Cup

Ivan Hlinka Memorial Cup

 

Memoriál Ivana Hlinku je hokejový turnaj určený pre hráčov do 18 rokov a účastnia sa ho celky Českej republiky, Fínska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švajčiarska a USA.
V minulosti sa ho zúčastnili aj súčasné hokejové hviezdy ako Sidney Crosby, Jonathan Toews, Jevgenij Malkin alebo Steven Stamkos.
Celkom 8 účastníkov bolo rozdelených do 2 skupín po 4 týmoch. Skupina A odohrala zápasy v Břeclavi a skupina B v Bratislave 8.-13.8.2016. V skupinách sa stretol každý s každým. Do bojov o medaile postúpili prvné dva celky z každé skupiny. Týmy umiestnené na 3. a 4. mieste sa stretli medzi sebou o umístnenie.
Tento rok v Bratislave odohrali zápasy v skupine B Kanada, Rusko, Slovensko a Švédsko. V boji o umiestnenie sa pridalo Švajčiarsko a USA. Nemal som možnosť vidieť Českú republiku a Fínsko, ktorí hrali len v Břeclavi.

Tohtoročný Memoriál Ivana Hlinku odštartoval stretnutím medzi Švédskom a Ruskom, ktoré hokejového fanúšika zrejme príliš nenadchlo. Oba tímy akoby mali vychýlenú mušku, čo dalo príležitosť brankárov k prezentovaniu svojho majstrovstva. Najmä švédsky Olle Eriksson Ek bol výborný a aj jeho zásluhou sa napokon z víťazstva tešili Švédi.

Ivan_Hlinka_Memorial_Cup_17

Ivan Hlinka Memorial Cup 2016 – Švédsko : Rusko

Najprv eufória z vyrovnania, potom veľké sklamanie z prehry. Slovenská hokejová reprezentácia do osemnásť rokov vo svojom úvodnom vystúpení na Memoriáli Ivana Hlinku siahala na veľké prekvapenie v zápase Slovenska s Kanadou. Po zbabranej prvej tretine, ktorú prehrali 0:2, sa zverenci Norberta Javorčíka vzchopili a výborným výkonom s podporou 1 479 prítomných divákov si nakoniec vyslúžili predĺženie. V ňom však slovenské nádeje na cenný skalp pochoval dvadsaťosem sekúnd pred jeho koncom svojím druhým gólom Maxime Comtois.

Ivan_Hlinka_Memorial_Cup_36

Ivan Hlinka Memorial Cup – Slovensko : Kanada

Po veľmi kvalitnom výkone a tesnej prehre proti Kanade v pondelok večer, čakal slovenskú osemnástku hneď na druhý deň už o 11.30 hod. ďalší súper z kategórie najťažších na Memoriál Ivana Hlinku. Zverenci Norberta Javorčíka nastúpili proti výberu „troch koruniek“, proti ktorému znovu podali kvalitný výkon, no ani teraz sa nevyhli hernému výpadku. Teraz prišiel v polovici zápasu Slovenska so Švédskom, keď inkasovali v rýchlom slede tri góly, ktoré v konečnom dôsledku rozhodli o prehre 3:6.

Ivan_Hlinka_Memorial_Cup_26

Ivan Hlinka Memorial Cup – Slovensko : Švédsko

Druhý zápas druhého hracieho dňa obstaral súboj rivalov z Kanady a Ruska. Obe mužstvá mali po svojich prvých zápasoch čo zlepšovať. Kanaďania si z úvodného zápasu so Slovenskom odniesli len dva body po výhre 3:2 po predĺžení, zatiaľ čo ich ruský súper po prehre 1:3 so Švédskom na svoj prvý bodový zápis ešte len čakal.

Ivan_Hlinka_Memorial_Cup_21

Ivan Hlinka Memorial Cup – Kanada : Rusko

Úvodné stretnutie tretieho hracieho dňa Memoriálu Ivana Hlinku mohlo do veľkej miery rozlúštiť postupovú matematiku. Už pred zápasom bolo síce jasné, že Švédi skončia v skupine na prvom mieste, avšak o druhé postupové miesto bojovali na diaľku všetky tri tímy. Po víťazstve Kanady v pomere 4:1 nad Švédskom však z hry o semifinále vypadlo Slovensko. Kanada pre zmenu stále istotu semifinále nemá, keďže potrebuje pomoc Slovákov v poslednom zápase skupiny proti Rusku.

Ivan_Hlinka_Memorial_Cup_16

Ivan Hlinka Memorial Cup – Kanada : Švédsko

Záverečný zápas skupiny B medzi domácim Slovenskom a Ruskom bol stále významný pre oba celky. Aj keď Slováci už po výhre Kanady nad Švédskom nemohli pomýšľať na postup do semifinále, výhra nad Ruskom v riadnom hracom čase by okrem prvej výhry na turnaji od roku 2009 znamenala aj tretie miesto v skupine a istotu najmenej šiesteho miesta v konečnom umiestnení. Na druhej strane by Rusi v prípade akejkoľvek výhry stratili medailové nádeje Kanady a sami by si zaistili postup medzi najlepšiu štvoricu. Bolo teda jednoznačne o čo hrať.

Ivan_Hlinka_Memorial_Cup_18

Ivan Hlinka Memorial Cup – Slovensko : Rusko

Predposledný deň Memoriálu Ivana Hlinku odštartoval v Bratislave stretnutím o siedme miesto, v ktorom si zmerali sily hokejisti Švajčiarska a Slovenska. Zverenci Norberta Javorčíka po dobrých výkonoch (hoc bez víťazstiev) v základnej skupine túžili po pretrhnutí dlhočíznej 30-zápasovej série prehier, ktorú slovenská osemnástka na tomto turnaji ťahala už od roku 2009. Po nevydarenej prvej tretine Slováci skonsolidovali svoj výkon a napokon slávili zaslúžený triumf nad krajinou Helvétskeho kríža v pomere 6:3.

Ivan_Hlinka_Memorial_Cup_19

Ivan Hlinka Memorial Cup – Švajčiarsko : Slovensko

Reklamu na hokej previedli protagonisti bratislavského semifinále Memoriálu Ivana Hlinku. Hokejisti Spojených štátov a Ruska predviedli krásne hokejové predstavenie, ktoré sa napokon natiahlo až do desaťminútového nadstavenia. V ňom mali viac šťastia Spojené štáty, ktoré po víťazstve 4:3 slávia svoj prvý postup do finále od roku 2013.

Ivan_Hlinka_Memorial_Cup_24

Ivan Hlinka Memorial Cup – Rusko : USA

Záverečný zápas bratislavskej časti programu Memoriálu Ivana Hlinku proti sebe postavil tímy Švédska a Ruska v súboji o tretie miesto na turnaji. Tieto dva tímy sa už stretli v úplne prvom zápase celého turnaja, vtedy sa z výhry 3:1 po zväčša dominantnom výkone tešili Švédi. Ruský tím teda mal svojmu súperovi čo oplácať a aj oplatil.

Ivan_Hlinka_Memorial_Cup_23

Ivan Hlinka Memorial Cup – Švédsko : Rusko

Titul z Memoriálu Ivana Hlinku 2016 získali Česi. Vo finále porazili USA 4:3 a slávia historické zlato.

Niektoré fotky ešte upravujem HDR-kom, ktoré zvyšuje “dramatičnosť” snímku ale tiež sa hodí na športovú portrétnu fotografiu.

Ivan_Hlinka_Memorial_Cup_12

Ivan Hlinka Memorial Cup – Slovensko : Švédsko

Fotky sú z 9 zápasov, ktoré sa odohrali na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Osvetlenie bolo nastavené na juniorské zápasy. Fotky boli snímané v plne manuálnom režime s ISO 5000, časom 1/800s, clonou 2.8 s ohniskom 70-200mm do RAW formátu a následne spracované Lightroom-e.

 

Pin It on Pinterest