módna fotografia – módny fotograf

módny fotograf

Módna fotografia je žáner fotografie, ktorý sa zameriava na prezentáciu módy. Môže sa používať na propagáciu módnych domov, značiek alebo trendov. Môže sa tiež používať na vyjadrenie osobného štýlu alebo ideálov.

V roku 1856 vydal módny fotograf Adolphe Braun knihu, ktorá obsahovala 288 fotografií Virginie Oldoiniovej, toskánskej šľachtičnej zo súdneho dvora Napoleona III. Fotografie ju zobrazovali v jej oficiálnych sudcovských šatách, ktoré sa považujú za prvý fotografovaný módny model a módnu fotografiu.

K zakladateľom módnej fotografie patria módny fotograf George Hoyningen-Huene, Martin Munkácsi a Edward Steichen. Svoje príjmy z módnej fotografie si zaistila tiež Man Ray. Edward Steichen štylizoval svoje modely do postáv art deco a Hoyningen-Huene do póz klasicistických sôch. Martin Munkácsi fotografiami pre časopis Harper´s Bazaar oslobodil módnu fotografiu z fotoateliéru. Fotografoval na ulici, dával svojim modelom dynamické pózy plné energie a dynamiky podľa štýlu mestského života 30tych rokov. V 20tych a 30tych rokoch fotografoval slávne hollywoodské hviezdy Američan Clarence Sinclair Bull. V tomto období sa však lídrom na poli módnych fotografií stalo Nemecko a Eúropa celkovo. Fotografi ako bol Edward Steichen, George Hoyningen-Huene, Horst P. Horst alebo Cecil Beaton dodali tomuto žánru skvelú umeleckú formu.

 

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest