Sústredenie mladých slovenských talentov v plávaní v Dudinciach

Sústredenie mladých slovenských talentov v plávaní v Dudinciach – Martin Vrabko

 

Prečo si zavolať profesionálneho fotografa na bežnú udalosť?

Zvažujete, či vašu udalosť nafotiť sami, prípadne ju zveriť niektorému členovi rodiny alebo osloviť fotografa? V čom je rozdiel? Každému sa môžu  podariť nádherné a pútavé fotografie, keď má dobré podmienky, skúsený profesionálny fotograf si však poradí v každej situácii a ak sa dobré podmienky na danom mieste a čase nevyskytujú, vyrobí si ich. Či už ide o svetlo, prostredie, atmosféru alebo jeho osobný prístup.


Profesionálny fotograf príde vždy na čas, pripravený a prinesie si so sebou dva alebo viac fotoaparátov.

V podstate neexistuje optimálny fotoaparát vhodný na všetky situácie, ktoré treba zachytiť. Niekedy treba byť dostatočne blízko a o pár sekúnd sa už deje niečo vo väčšej vzdialenosti. Prípadne treba ísť do kontaktu s vodou, a v takýchto rýchlych momentoch nie je čas na špekulovanie či výmenu objektívu.

A ako sa stalo aj mne, jeden z fotoaparátov skončil pod výdatnou spŕškou plavca, ktorý práve priplával. To že fotoaparát “musel vyschnúť” nevadilo, lebo boli po ruke ďalšie dva.

Profesionál nebude riešiť či niečo funguje, nefunguje alebo, že mu niečo chýba. Zväčša disponuje fotografickou a svetelnou technikou v hodnote rádovo  tisíce Eur, ktorá mu umožní pracovať v akejkoľvek situácii.

Okrem ich každodenných skúseností a nutnosti platiť dane, je to ďalší dôvod, prečo sú profesionálni fotografi drahší.


Profesionálny fotograf vie vystihnúť správny moment a vidí veci inak.

Správny moment je jeden z kľúčových atribútov dobrej fotografie. Profesionálny fotografi sú zväčša posadnutí “správnymi momentami” a všímajú si ich aj keď nefotografujú. Je to ich prirodzená súčasť života.

Ďalšou nespornou výhodou profesionálneho fotografa je, že vidí veci inak, kreatívne, dynamicky, prípadne okom vycvičeným podať obraz tak, aby vyznel pútavo a v niektorých prípadoch aj tak, že záber nemusí vidieť v hladáčiku. Jednoducho prostredníctvom kamery, jeho tretieho oka, veľakrát intuitívne zachytí okamihy, na ktoré by inak nebol čas.


Profesionálny fotograf vie nadviazať sociálny kontakt.

Pri vačšine fotografických žánrov je fotograf zároveň režisérom, prípadne pozorovateľom, ktorý však musí byť okolím plne akceptovaný. To obnáša nevyhnutnosť byť v úplnej harmónii s ľudmi, prípadne situáciou. Ak táto vec absentuje, na fotografiách je to okamžite vidno. Ak je však tento vzťah nadviazaný a okolie príjme fotografa “medzi seba” otvára sa fotografovi veľké kreatívne pole na prácu podľa jeho predstáv a vízie.


Koľko stojí profesionálny fotograf?

Skôr je na mieste otázka, koľko stojí zorganizovať celú udalosť. Častokrát sú to stovky až tisíce Eur, začínajúc svadbami, cez rôzne firemné akcie, prípadne aj takéto športové sústredenia. Ľudia prežijú intenzívny a emocionálne nabitý čas, ale jediné čo po tejto akcii ostáva sú fotografie. Hostia odídu, účastníci sa rozídu každý svojim smerom. Fotografia je však to, čo ostane navždy. A pri investícii, ktorú si každá takáto udalosť vyžaduje, dať 200 – 500 Eur profesionálovi vám zabezbečí, že neopakovateľné momenty budú skvelo zachytené. Často krát by to vyžadovalo iba príspevok 10-15 Eur od každého účastníka akcie. Toto však viete oceniť až vtedy, keď si dobrého profesionála skutočne aj zavoláte.

Prečo si zavolať profesionálneho fotografa na bežnú udalosť?

Pin It on Pinterest