Portrétne svetlo

Portrétne svetlo Rembrandt a Bočné

 

Rembrandtovo svietenie

 

Portrétne svetlo Rembrandt

Portrétne svetlo Rembrandt

 

Ide o klasické portrétne osvetlenie, ktoré je pomenované podľa umeleckého maliara Rembrandta. Je považovaný za klasický vzor portrétneho osvetlenia a používajú ho mnohí portrétisti. Je ho o niečo ťažšie nastaviť, pretože je tu toľko detailov, na ktoré si treba dávať pozor, ale je to krásny svetelný štýl. Je to najrozmernejší model osvetlenia.

Zdrojové svetlo je umiestnené o niečo ďalej doľava od stredu (povedzme cca  na 10tu hodinu) a núti nos vrhať dlhší tieň na tieňovanú stranu tváre modela a vytvára tak tieňovanú stranu tváre viac z pravej strany, pretínajúc tieň z nosa. Vytvára krásny trojuholník svetla na zatienenej strane tváre modela, krásne svetlo v očiach a krásny tvar tieňa, ktorý sa prelína cez pery.

 

Portrétne svetlo Rembrandt

Portrétne svetlo Rembrandt

 

Je dôležité, aby oči boli osvetlené. Upozorňujem, že okraje tieňovanej strany nosa neprekrývajú vnútorný roh oka na pravej strane obrázka. Ani zatienená strana tváre sa neprekrýva s vonkajším rohom oka. Jedná sa o detaily, ktoré sú ľahko prehliadané a v závislosti od kostnej štruktúry modela môže byť ťažké osvetlenie nastaviť. V prípade, že napríklad model má veľmi výrazný chrbát nosa, je nemožné dosiahnuť, aby tieň nosa neprekrýval vnútorný roh oka. Ak má model širokú tvár a plochý nos, nemusíte získať tieň z nosa, ktorý by sa stretol so zatienenou stranou tváre. V týchto prípadoch odporúčam skúsiť iný svetelný štýl.

 

Bočné (rozdelené) svietenie

 

Portrétne svetlo Bočné

Portrétne svetlo Bočné

 

Bočné osvetlenie sa ľahko nastaví: presne osvetlí polovicu tváre. Predstavte si zdrojové svetlo na 9tej hodine. Bočné osvetlenie je najsilnejším portrétnym svetlom a dáva modelu osobitosť, ale nevyzerá dobre na všetkých. Preto je dôležité ho použiť na vybraných modeloch. Buďte opatrní, keď premýšľate o tom, že ho použijete na starších ľuďoch, pretože budú vyzerať ešte staršie.

 

Portrétne svetlo Bočné

Portrétne svetlo Bočné

 

V minulosti sa toto svietenie nazývalo Mužské svetlo, ale nie pre pohlavie, ale skôr ľahké emócie. Bočné svetlo je silné. Niektoré dievčatá majú silný postoj – niektorí muži sú naopak jemnejší. Nebojte sa vybrať štýly osvetlenia, ktoré zdôrazňujú povahu modelov, ktorých fotíte.

Je dôležité poznamenať, že pri použití rbočného osvetlenia nebude v oku modela odraz svetla na tieňovanej strane tváre. Niekedy sa umelci pokúšajú ho tam dať, ale nikdy to nevyzerá prirodzene.

Techniky portrétového osvetlenia Butterfly a Loop – 1. časť

Pin It on Pinterest