Tehotenstvo a novorodenci, ako aj narodenie dieťatka sú jedny z najkrajších a najdôležitejších udalostí v živote každej rodiny. Je to obdobie plné radosti, lásky, napätia, ale aj starostí a neistoty. Ako si užiť každý okamih spoločne?

 

Tehotenstvo a novorodenci, fotograf Bratislava

 

Jednou z možností, ako si zachovať spomienky na toto jedinečné obdobie, je fotografovanie. Fotografie sú skvelým spôsobom, ako zaznamenať prvé úsmevy, krehké momenty, rast a vývoj vášho dieťatka. Pomôžu vám vrátiť sa k tým nezabudnuteľným chvíľam, ktoré sa už nikdy nezopakujú. Fotografie vám tiež pomôžu zdieľať vašu radosť a hrdosť s vašimi blízkymi a priateľmi.

Ak chcete mať krásne a kvalitné fotografie vášho tehotenstva a novorodenca, obráťte sa na profesionálneho fotografa, ktorý vám poradí, ako najlepšie pózovať, ako vybrať oblečenie, doplnky a rekvizity, ako zvoliť vhodné prostredie a osvetlenie, a ako upraviť a vytlačiť vaše fotografie. Profesionálny fotograf vám tiež zabezpečí bezpečnosť a pohodlie vášho dieťatka počas fotenia a bude rešpektovať vaše priania a preferencie.

Ak sa rozhodnete fotografovať sami, môžete sa inšpirovať niektorými tipmi a nápadmi, ktoré vám pomôžu vytvoriť originálne a zaujímavé fotografie vášho tehotenstva a novorodenca:

 • Fotografujte sa pravidelne. Môžete si vytvoriť sériu fotografií, ktoré budú dokumentovať vaše rastúce bruško a zmeny na tele a nálade. Môžete si zvoliť rovnaké oblečenie, pozadie a pózu, alebo sa hrať s rôznymi farbami, štýlmi a doplnkami. Môžete tiež zapojiť do fotenia vášho partnera, staršie deti, domáce zvieratá, alebo iné symbolické predmety.
 • Fotografujte sa v rôznych situáciách. Môžete zachytiť vaše každodenné aktivity, ako napríklad čítanie, písanie, kreslenie, šitie, varenie, cvičenie, relaxovanie, alebo nakupovanie. Môžete si tiež urobiť fotografie pri špeciálnych príležitostiach, ako napríklad narodeninová oslava, Vianoce, Valentín, alebo Deň matiek. Môžete tiež vyskúšať rôzne témy, ako napríklad ročné obdobie, zvieratá, kvety, hviezdy, alebo rozprávky.
 • Fotografujte sa v rôznych prostrediach. Môžete vybrať miesta, ktoré sú pre vás významné, ako napríklad váš domov, záhrada, park, les, jazero, more, alebo mesto. Môžete tiež vytvoriť vlastné prostredie, napríklad s balónmi, konfetami, sviečkami, kvetmi, plyšovými hračkami, alebo knihami. Môžete si tiež zahrať s rôznymi efektmi, ako napríklad tieňmi, odrazmi, bublinami, alebo dúhou.
 • Fotografujte sa v rôznych časoch. Môžete využiť rôzne typy osvetlenia, ako napríklad slnečné, mraky, západ slnka, svetlá mesta, alebo svetielka. Môžete si tiež experimentovať s rôznymi uhlov pohľadu, ako napríklad zhora, zdola, z boku, zozadu, alebo zblízka. Môžete si tiež vytvoriť rôzne nálady, ako napríklad veselú, smutnú, zaľúbenú, prekvapenú, alebo zvedavú.

Ak chcete mať krásne a kvalitné fotografie vášho novorodenca, môžete sa riadiť týmito radami:

 • Fotografujte svoje dieťatko čo najskôr. Ideálne je urobiť fotografie do dvoch týždňov od narodenia, keď je dieťatko ešte veľmi spavé a ľahko sa dá upraviť do rôznych póz. Môžete si tiež zachytiť niektoré z jeho prvých úsmevov, zívnutí, alebo grimás.
 • Fotografujte svoje dieťatko v prírodnom svetle. Snažte sa vyhnúť blesku, ktorý môže byť pre dieťatko nepríjemný a môže spôsobiť červené oči. Namiesto toho využite prirodzené svetlo z okna, alebo choďte von na čerstvý vzduch. Ak je svetlo príliš silné, môžete ho zjemniť pomocou závesu, alebo papiera.
 • Fotografujte svoje dieťatko v pohodlnom prostredí. Uistite sa, že je dieťatko v teple, suchu, a bezpečí. Môžete použiť deku, vankúš, košík, alebo inú mäkkú podložku, na ktorú položíte dieťatko. Môžete tiež použiť rôzne rekvizity, ako napríklad čiapku, šatku, mašličku, alebo hračku, ktoré dodajú fotografii zaujímavosť a osobitosť.
 • Fotografujte svoje dieťatko z rôznych uhlov. Môžete sa sústrediť na jeho tvár, oči, ústa, nos, uši, alebo vlasy. Môžete tiež zachytiť jeho ruky, nohy, prsty, alebo nechty. Môžete tiež urobiť záber celého tela, alebo len časti. Môžete tiež vytvoriť kontrast medzi veľkosťou dieťatka a iným predmetom, ako napríklad kvetom, ovocím, alebo knihou.
 • Fotografujte svoje dieťatko spolu s vami a s vašou rodinou. Môžete urobiť rodinné portréty, ktoré ukážu vašu lásku a šťastie. Môžete tiež zachytiť niektoré zábavné a neformálne momenty, ako napríklad bozkávanie, objímanie, hranie, alebo kŕmenie. Môžete si tiež vytvoriť rôzne kompozície, ako napríklad tvorivé usporiadanie, zrkadlový odraz, alebo silueta.
 • Fotografujte svoje dieťatko spolu s inými deťmi. Môžete si urobiť fotografie s jeho súrodencami, kamarátmi, alebo spolužiakmi. Môžete si tiež zachytiť jeho interakciu s inými deťmi, ako napríklad smiech, hra, zvedavosť, alebo súťaživosť. Môžete si tiež vytvoriť rôzne kontrasty, ako napríklad veľkosť, farba, alebo výraz.
 • Fotografujte svoje dieťatko spolu so zvieratami. Môžete si urobiť fotografie s jeho domácimi miláčikmi, ako napríklad psom, mačkou, alebo králikom. Môžete tiež zachytiť jeho reakciu na zvieratá, ako napríklad obdiv, nehu, alebo strach. Môžete si tiež vytvoriť rôzne paralely, ako napríklad podobnosť, rozdielnosť, alebo priateľstvo.
   

Pin It on Pinterest